Herbaciany leksykon

Herbaciany leksykon

15 grudnia obchodziliśmy Dzień Herbaty, który po raz pierwszy obchodzony był w roku 200, w Indiach. Jest to święto mające na celu zwrócenie uwagi na branżę herbacianą czyli jej produkcję, transportację czy ogólną historię. Herbata to napój, którym zachwycamy się od tysięcy lat i doceniamy ją za jej szerokie właściwości. Dlatego dzisiaj mamy dla Was spis herbat wraz z ich najważniejszymi charakterystykami, które pomogą w dobraniu odpowiedniego napoju do własnego gustu oraz trybu życia.

Herbata Czarna
Najpopularniejszy i najczęstszy chyba wybór wśród dorosłych, charakteryzuje się silnym zapachem oraz wyrazistym smakiem, niestety tracąc przez to wiele cennych utleniaczy. Czarna herbata zawiera do trzech razy więcej kofeiny niż inne herbaty, daje więc największego kopa, ale jest też najsilnejsza.

Herbata Zielona
Ten rodzaj herbaty należy do jednych z najzdrowszych. Tak jak i herbata biała, obie posiadają najwięcej polifenoli, opóźniają proces starzenia i dobrze wpływają na układ krążenia. Dodatkowo działają odtruwająco. Ma dość cierpki, ale delikatny smak i z delikatnymi kwiatami w mieszance, jest wyborem wielu konsumentów.

Herbata Biała
Razem z herbatą zieloną królują pod względem zawartości polifenoli oraz ze względu na swoje właściwości zdrowotne takie jak opóźnianie procesu starzenia czy dbanie o układ krążenia. Biała herbata przyrządzana jest z młodych listów i pączków kwiatów, przez co ma delikatny i słodkawy smak.

Herbata Czerwona
Ta herbata nie tylko wspomaga walkę z cholesterolem, ale też wspomaga procesy trawienne. Charakteryzuje się mocnym, ziemistym aromatem oraz świetnymi właściwościami odchudzającymi.

Herbata to jeden z głównych napojów w okresie zimowym dlatego warto spojrzeć na dostępne ordzaje oraz ich możliwości i samemu dobrać sobie najlepszą opcję. Mamy nadzieję, że w te chłodne dni zaszywacie się pod kocem przy kominku czy grzejniku z kubkiem takiej właśnie herbaty i rozkoszujecie się chwilą :)