Jakie są właściwości bawełny?

Jakie są właściwości bawełny?
tkaniny bawełniane - jej właściwości

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów płótna, w tym len, wełnę czy jedwab, jednak największą popularnością cieszy się bawełna. Badania prowadzone przez archeologów w Peru udowodniły, że korzystano z niej, już około 450 r. p.n.e., a w starożytności używali jej także Egipcjanie. Z dobrodziejstw materiału bawełnianego korzystali Hindusi i Pakistańczycy w V p.n.e., natomiast w Europie pojawiła się w okresie średniowiecza. Tak naprawdę, bawełna została doceniona dopiero podczas ery przemysłowej w XVIII i XIX wieku. Jest to jeden z najbardziej popularnych surowców wykorzystywanych w przemyśle odzieżowym; z niego tworzy się także rzeczy codziennego użytku. Inne przedmioty, które wyrabia się z tej tkaniny to m.in. filtry do kawy, proch strzelniczy, artykuły dekoracyjne, czy nawet banknoty. Włókno pochodzi z rośliny zwanej bawełnicą – jej dojrzewanie i rozkwit zajmuje około 5-6 miesięcy. Nasiona sieje się wiosną, a zbiory są jesienią. Wyróżnia się kilka rodzajów bawełny: gabardynę, woal, satynę oraz kreton. Z tkanin bawełnianych wytwarza się wysoko jakościowe ubrania – gęsty plot płócienny sprawia, że są bardzo wytrzymałe i dobrze układają się na ciele.

Materiały bawełniane ‒ zastosowanie

Istnieje ponad 30 określeń na to włókno, a nazewnictwo zależy od tego, jak zostało przetworzone. Bawełna to m.in. aksamit, atłas, batyst, kanwa, merka, perkal czy sztruks. Ten aksamitny i miły materiał ma szerokie zastosowanie w wielu branżach – wykorzystuje się go m.in. w sektorze medycznym, wędkarskim, gastronomicznym, papierniczym, kosmetycznym oraz przede wszystkim odzieżowym. To właśnie z niego najczęściej produkuje się m.in. sukienki, bluzki, koszulki, żakiety, płaszcze czy bieliznę. W medycynie materiałów bawełnianych używa się do przygotowywania opatrunków i bandaży ze względu na bardzo dobrą higroskopijność (nawet 25%), czyli wysoką efektywność wchłaniania płynów. Tkanina ta wykorzystywana jest również do wytwarzania sieci rybackich. Korzysta się z niej do produkcji rzeczy przeznaczonych do higieny osobistej: patyczków, płatków kosmetycznych czy wkładek higienicznych.

Tkaniny bawełniane ‒ cechy i właściwości

Warto wybierać ubrania wykonane z włókien pozwalających skórze swobodnie oddychać. W przeciwieństwie do sztucznych tworzyw np. poliestru bawełna dobrze przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć z ciała. Cechy tego materiału mogą się nieco różnić w zależności od gatunku. Satyna, z której produkuje się pościele, ma właściwości chłodzące, jest przewiewna i lekka, dlatego dobrze sprawdzi się, w czasie upalnych dni. Tkaniny bawełniane nie mechacą się i nie rozciągają, są wygodne oraz przyjemne w dotyku. Do tego łatwo utrzymać je w czystości. Cechują się też wysoką wytrzymałością – dzięki swojej giętkości zachowują swoją formę nawet po wielu praniach. 

Tkanina miła dla skóry

Z powodu swoich właściwości, odzież z tego włókna może być swobodne zakładana bezpośrednio na gołe ciało – nie drapie i nie podrażnia skóry. Ubrania dla dzieci i niemowląt, często są wyprodukowane z płótna bawełnianego, ponieważ jest to materiał bardzo miękki i miły w dotyku. Dla alergików najlepszy będzie ubiór wykonany z tkaniny ekologicznej, gdyż potrzebną do jej wykonania bawełnę hoduje się bez użycia pestycydów i nawozów sztucznych, które mogą powodować reakcję uczuleniową i nieprzyjemne swędzenie.

Bawełna – gdzie można kupić

Ubrania wykonane z tego włókna są bardzo łatwo dostępne: można je dostać w większości sklepów odzieżowych i hurtowniach, w przystępnych cenach. Samą bawełnę hoduje się w wielu krajach na świecie, w tym na terenie aż 17 stanów USA. Zazwyczaj występuje w kolorze białym, ale można spotkać też tkaniny kremowe, beżowe czy nawet zielone. Materiały bawełniane oferowane w sklepach, mogą być różnego pochodzenia — najczęściej produkuje się je w Azji Południowej lub Centralnej, jednak najlepsze płótna wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych, Turcji i Afryki Południowej. Wyróżnia się kilka rodzajów bawełny w zależności od regionu, w którym się ją hoduje: zwyczajną, indyjską, azjatycką i egipską – ta ostatnia uważana jest za najbardziej luksusową – z niej wytwarza się wysoko jakościową odzież i pościele.
Tkaniny baweniane

Tkaniny bawełniane – za co się je ceni?

Ten surowiec ceniony jest za swoje unikalne właściwości: charakteryzuje go odporność na wszelkie rozdarcia i rozciąganie. Materiały bawełniane "lubią wilgoć" – ich wytrzymałość na wyciąganie może zwiększyć się nawet o 30% podczas każdego prania. Jednak należy unikać zostawiania mokrej, pomiętej tkaniny zbyt długo, ponieważ rzeczy z tego włókna mają skłonność do pleśnienia. Białe ubranie ze 100% bawełny, można prać w wysokiej temperaturze, nawet do 90°C, natomiast kolorowe w maksymalnie 60°C. Dzięki wysokiej higroskopijności tkanina dobrze wchłania wilgoć. Co ważne, w przeciwieństwie do syntetyków, które słabo chłoną wodę i przyklejają się do skóry, a z biegiem czasu zaczynają generować nieprzyjemny zapach, którego ciężko się pozbyć, pot nie zostawia na niej plam.

Jeśli szukasz wysokiej jakości materiałów bawełnianych, najlepiej już dziś zamów je w naszym sklepie internetowym. Mamy wyłącznie najwyższej jakości tkaniny, które zamówisz u nas w dobrych cenach!
tkaniny bawełniane